دارایی‌های رمزارزی به منظور قرار گرفتن در فهرست ۲۰۰ رمزارز برتر باید حداقل در سه صرافی غیر‌متمرکز فعالیت تجاری یا نقد‌شوندگی قابل توجهی داشته باشد، این صرافی‌ها باید نشانه‌های قابلیت اعتماد را داشته باشند و یا در DATA شرکت داشته باشند.

در غیر این صورت، حتی اگر دارایی‌ها ارزش بازار بالایی داشته باشند، نمی‌توانند در فهرست ۲۰۰ رمزارز برتر قرار گیرند.

صرافی‌ها و یا تیم پشتیبان رمزارز می‌توانند با افزایش حجم معاملات در صرافی‌های کمتر شناخته شده، رتبه‌ی بالاتری را به‌دست آورند. این رفتار‌ها برای تبلیغات و جلب توجه کاربران به سوی یک توکن خاص و کلاهبرداری استفاده می‌شود.

 

CoinMarketCap روش‌های کنونی مقابله با دستکاری در بازار را حذف صرافی‌هایی که فعالیت «پولشویی» را تسهیل می‌کنند و حفظ صرافی‌هایی که به‌نظر می‌رسد در این فعالیت مشارکت ندارند، اعلام کرده است.

دیگر سایت‌ها از معیار‌هایی همانند ترافیک وب استفاده می‌کنند که اهمیت آماری قابل قبولی در حجم معاملات ارائه نمی‌کند.

رویکرد CoinMarketCap به این مسئله ارائه‌ی معیار عینی و غیر باینری است که داده‌های تمامی صرافی‌های فهرست شده در این سایت را شامل می‌شود.

روش‌های مقابله با دستکاری بازار

CoinMarketCap  برای جلوگیری از دستکاری بازار از میانگین متحرک ۲۴ ساعته با دوره‌ی منظم نمونه‌برداری از فهرست سفارش‌ها استفاده خواهد کرد. این وب‌سایت برای افزایش مقابله با آمار جعلی از متد «Dynamic Polling Depth»  بر اساس میزان نقدشوندگی دارایی‌های رمزارزی استفاده خواهد کرد. در حالی که متغیر‌ها با نقدشوندگی هر نمونه دارایی‌ سازگار می‌شوند، این سیستم بر تمامی دارایی‌ها اعمال خواهد شد.

CoinMarketCap با استفاده از فاکتور نقد‌شوندگی اهداف زیر راپیگیری می‌کند:

  • ایجاد محل فعالیت منصفانه برای تمامی دارایی‌ها
  • ارائه معیار عینی بر اساس داده‌ها
  • بهینه‌سازی عمومی و ارائه‌ی مشوق برای بازار‌های نقدشونده‌تر

دیمتری بودورین(Dmitriy Budorin)، از شرکت امنیتی Hacken در میزگرد DATA اظهار داشت که شفافیت در برآورد نقد‌شوندگی ممکن است از رسوایی‌هایی همانند QuadrigaCX جلوگیری کند. بر اساس گزارش کوینیت دارایی‌های این صرافی کانادایی پیش از مرگ مدیرعامل آن تخلیه شده بود.

تفصیل رویکرد این شرکت در اندازه‌گیری حجم، ارزش بازار و رتبه‌ی دارایی‌ها در صفحه‌ی «روش‌شناسی(Methodology)» وب‌سایت CoinMarketCap در دسترس است.

در اولین کنفرانس CoinMarketCap با نام The Capital که اولین حضور عمومی براندون چز(Brandon Chez) مدیر عامل این شرکت نیز خواهد بود، جزئیات بیشتری از معیار نقد‌شوندگی منتشر خواهد شد.