یک کارشناس بانکداری الکترونیک با بیان اینکه، سه چهارم فین‌تک‌های ایران در حوزه پرداخت فعال هستند، گفت: اگر بانک‌ها بخواهند سرویس‌های متنوع ارائه دهند باید به بازیگران بیرونی متکی باشند.

 

نیما نامداری درخصوص آینده صنعت پرداخت در ایران با توجه به ظهور بازیگران جدید و فین‌تک‌ها در این بخش، اظهار داشت: آینده خوبی برای صنعت پرداخت به دلیل جوانی و ساختار خوب با وجود بازیگران جدید و جوان، پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه سه چهارم فین تک‌های ایران در حوزه پرداخت فعالیت می‌کنند، افزود: اما ایراد بزرگ در حوزه پرداخت، سخت بودن نوآوری در ارائه خدمات به دلیل نبود پرداخت اعتباری و خاص بودن مدل کارمزد است. به عبارتی مدل درآمدی بسیار محدودی در صنعت پرداخت وجود دارد.

نامداری وضعیت مدل درآمدی در نظام بانکی را برعکس حوزه پرداخت دانست و ادامه داد: در حوزه بانکی، انواع حوزه‌های کار و شیوه‌های نوآوری وجود دارد اما هنوز گام جدی برای فین‌تک‌ها برداشته نشده است.

وی گفت: علت آنهم این است که بانک‌ها اغلب قدمت بالایی دارند و سالخورده هستند و همین موضوع محافظه کارشان کرده است.

نامداری اتفاقات رخ داده در حوزه پرداخت را مطلوب توصیف کرد و گفت: البته معتقدم بعد از چند سال این اتفاق در بانک‌ها نیز می‌افتد؛ یکی از دلایل اصلی آنهم، این است که بانک‌ها هم اکنون به شدت به لحاظ سوددهی و سلامت مالی دچار مشکل شده‌اند و ناچار هستند برای نگه داشتن مشتریان و افزایش رضایت مشتریان فعلی سرویس‌های متنوع ارائه دهند.

این فعال در حوزه پرداخت، گفت: اگر بانک‌ها می‌خواهند سرویس‌های متنوع ارائه دهند چاره‌ای ندارند جز اینکه به بازیگران بیرونی و فین‌تک‌ها متکی شوند؛ البته برای اینکار به پلت فرم احتیاج دارند.

وی با تاکید براینکه هم اکنون پلت‌فرم‌هایی نیز شکل گرفته که گام‌های بلندی در این حوزه محسوب می‌شود، تصریح کرد: اما بنظرم بانک ها در این زمینه تاخیری نسبت به نظام پرداخت دارند.

نامداری، در پاسخ به این سوال که ظهور فین‌تک‌های بانکی در کشور چقدر زمان نیاز دارد؟ گفت: احتمالا در حوزه پرداخت، فین‌تک‌ها تا دو سه سال آینده به ۸ الی ۱۰ عدد برسند و فکر می‌کنم در حوزه غیرپرداختی و بانکی شاید به تعداد انگشتان دو دست فین‌تک داشته باشیم.

وی در توضیح فین‌تک‌های غیرپرداخت تاکید کرد: منظور از فین‌تک غیرپرداخت، شرکت‌هایی است که در حوزه پی اف ام، اعتبارسنجی و اعتباری، کیف پول بانکی کار می‌کنند؛ بعبارت دیگر هر فین‌تکی که اصلی‌ترین فعالیتش کارت بانک نیست، فین تک غیرپرداخت محسوب می‌شود.

منبع: مهر